Tajska kraina uśmiechu już nie dla każdego?

„Istnieje przyszłość dla turystyki – nie dla tej którą znamy, ale takiej którą będziemy świadomie tworzyć”.  Zdaniem tym zakończyłem wpis poświęcony przyszłości turystyki. Nie chciałbym kontynuować tematów w nim poruszonym, jeszcze na to za wcześnie. Ale przytoczyłem je w kontekście wywiadu, który udzielił  ostatnio tajski Minister Turystyki Phiphata Ratchakitprakarna redakcji Bloomberg News.

Minister informował, że epidemia zdziesiątkowała sektor turystyczny, od którego Tajlandia jest zależna (18% PKB w roku 2019). W roku 2020 szacuje się, że nastąpi spadek o 59%  w porównaniu z rokiem ubiegłym, a tak myślę że są to dane bardzo optymistyczne. Ale ciekawym jest co powiedział minister dalej.

Podkreślił, że turystyka stała się zależna od rynku chińskiego oraz turystyki masowej (szczególnie zwrócił uwagę na tzw. backpersów) i trzeba to zmienić.

Zmiana ma przede wszystkim polegać na dokładniejszym profilowaniu oferty turystycznych, nakierowaniu jej dla zamożniejszych osób oraz na rozwoju turystyki medycznej. Jak się można domyśleć podobne pomysły ma nie tylko Tajlandia. Faktem bezspornym jest to, że kryzys w turystyce to duże wytchnienie dla przyrody.

Więcej, minister dodał że pandemia stwarza okazję aby poradzić sobie z problemami, za które odpowiedzialna jest  masowa turystyka, czyli zaśmiecenie i zatłoczenie plaż, dewastacja świątyń czy też najbardziej obleganych atrakcji turystycznych a przede wszystkim degradację środowiska przyrodniczego.

Podkreślił także, że „Jeśli nie wykorzystamy tej szansy, aby uzyskać jak największe korzyści dla branży, Tajlandia przegra” oraz dodał, że  „Jest to okazja do zresetowania całego systemu turystyki”.  Zobaczymy czy turystyka w tym kraju zmieni kierunek, liczę że tak.

 

Zdjęcia prezentowane w tym wpisie zostały zrobione w czasie naszej wyprawy w lutym 2020 roku.  Autorem zdjęć jest Grzegorz Wydmański i bardzo mu dziękuje za umożliwienia wykorzystania tych urokliwych zdjęć. 

Dodam, że w czasie podróży był czas na trekking, warsztaty kulinarne (połączone z odwiedzinami lokalnego targowiska), a także dokładne poznawanie dziedzictwa kulturowego i historycznego dawnego Syjamu. Wszystko  w małej, kameralnej grupie.  Kolejna już w roku 2021. Mamy jeszcze sporo pomysłów na Tajlandię, nie w konwencji 3 S (sea, sun, sand) ale 3 E (ecology, education, entertainment).

 

 

Szukaj wyprawy

Znajdź swoją wymarzoną wycieczkę już dziś!

Przedział cenowy 1,850.00 - 22,500.00